Barion Pixel

Társasjátékok az érzelmi intelligencia fejlesztésére

Érzelmi intelligencia játékok, Társasjátékok

Az érzelmi intelligencia (EQ – Emotional Quotient) az a képesség, amely lehetővé teszi, hogy felismerjük, megértsük és hatékonyan kezeljük a saját magunk és más emberek érzelmeit. Ez magában foglalja az önismeretet, az önszabályozást, az empátiát és az olyan társas készségeket is, mint például a kommunikáció és a konfliktuskezelés. Az érzelmi intelligencia hozzájárul a kapcsolatok építéséhez, az egészséges önbizalom megtartásához és a stresszel való megküzdéshez is, ehhez jók a társasjátékok.

Hogyan fejleszthető az érzelmi intelligencia gyermekkorban?

A jó hír az, hogy ez a képesség is jól fejleszthető, főleg az arra leginkább alkalmas gyermekkorban, persze korosztályonként más és más módszerekkel és segédletként használható eszközökkel, játékokkal, könyvekkel. Ebben a bejegyzésben adunk néhány tippet, hogy milyen módon segíthető szülőként gyermekünk érzelmi intelligenciájának fejlődése.

Mutatunk a célra kiválóan alkalmas játékokat és eszközöket is, amelyek mind megtalálhatóak a Babyboutique webáruház kínálatában. Ajánljuk mindezeket jó szívvel a szülők és a nagyszülők figyelmébe – akár már a karácsonyra készülődve – mint ajándék ötleteket.

Az érzelmeink megnevezése és megbeszélése

Tanítsd meg a gyermeknek felismerni és megnevezni saját érzelmeit! Beszélgessetek arról, hogy mit érez, amikor szomorú, dühös vagy boldog, hogy megértse, ezek mind normális érzelmek, és ha ezt belátjuk, akkor könnyebben kezelhetővé válnak.

Az empátia fejlesztése

Beszélgess gyermekeddel mások érzéseiről és nézőpontjáról is. Meséljetek el együtt egy-egy olyan helyzetet, amelynél a gyermek megértheti, hogy mit érezhetett valaki más. Ez fejleszti a beleérző képességet, hogy mások szemszögéből tudja látni a dolgokat és ezáltal az érzéseiket is jobban tudja értelmezni.

A példamutatás

A gyerekek nagyon sokat tanulhatnak a szülőktől, a nagyszülőktől és a közvetlen környezetüktől. Ha a mindennapi életben azt látják, hogy a felnőttek nyugodtan és megértően kezelik a saját érzelmeiket és toleránsak másokkal szemben, sokkal valószínűbb, hogy ők is így fognak majd viselkedni. Mutass tehát jó példát azzal, hogy nem ragadtatod magad szélsőséges megnyilválnulásokra!

 A konfliktusok kezelésének megtanítása

Segíts a gyermekednek, hogy megértse a konfliktusok eredetét, és tanítsd meg neki azokat az alapvető lépéseket, amelyeken keresztül tisztelettel és megértéssel oldhat meg problémákat. A kommunikációra, a kompromisszumra és a másik ember nézőpontjának tiszteletére összpontosítva megtanulhatja, hogyan kezelje a helyzeteket.

Az önszabályozás gyakorlása

Segíts a gyermekednek felismerni a dühöt vagy a frusztrációt, és mutass neki olyan módszereket, amelyek segítenek ezek kezelésében. Ilyen lehet például a mély, egyenletes légzés, egy rövid szünet tartása a tevékenységben vagy valamilyen kreatív elfoglaltság.

A pozitív visszajelzések és dicséretek jelentősége

Az érzelmi intelligencia fejlesztésében a pozitív visszajelzés nagy szerepet játszik. Erősítsd meg, ha gyermeked jól kezelt egy helyzetet, felismerte a saját érzelmeit vagy empátiát mutatott valaki más iránt.

Játékok az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez

Érzelmi intelligencia játékok, Társasjátékok

Óvodásoknak

2 éves kortól

A Djeco kedvenc állatos memóriajátéka már egészen korán, akár már 18 hónapos kortól használható. A kisgyermekek számára is könnyen értelmezhető, színes és dekoratív játék, amely képeket és emlékeket társít a gyermekek érzelmi és mindennapi életének témájához, az ölelgetős, odabújós játékhoz. A korai érzelmi intelligencia és a rövid távú memória fejlesztő játéka. Egyszerre fejleszti a megfigyelést és az együttműködés készséget.

A korai fejlesztéshez igazán jól jön segítségképpen egy olyan játék, amely kimondottan a kicsik nyelvén szólva vezeti be az érzelmekről való beszélgetést a gyermekek mindennapjaiba. A ’Boribon, hogy vagy?’ beszélgetős játék 2018-ban az év játéka lett Magyarországon, nem véletlenül.

Ha nehezen meséli el bölcsis, ovis gyermeked, hogy hogyan telt a napja, ha nem tudja elmondani, mi történt vele, mit érez és mire vágyik, ez a játék segíthet ebben! Boribonnal, a legkisebbek kedvencével a kicsik megtanulhatják felismerni és megnevezni az érzéseiket. A mesekártyák segítségével megbeszélhetitek, hogy mi történt vele aznap, a kívánságkártyákon pedig meg tudja mutatni, mire vágyik legjobban: egy nagy ölelésre, egy kis játékra vagy akár egy finom ennivalóra. Nagyszerű empátiás készséget fejlesztő játék a legkisebbeknek.

3 éves kortól

A Djeco ’Lefekvés előtt’ kártyajátéka sokoldalúan használható a társas kapcsolatok építésében. Ez a játék telis-tele van szeretettel. Nagyon jól használható a kisgyermekünk lefektetésénél és segítséget nyújthat a nagyobb testvér és a kis testvér közötti kapcsolat javításában is. Itt nincsenek vesztesek, a játék végén annyi puszit, dalt, simogatást kaphatunk, amennyit a kezünkben maradt kártyák mutatnak.

A gyermekek, de néha még a felnőttek is nehezen fogalmazzák meg érzéseiket. Van megoldás: a közös játék. Az Egmont Toys érzelem kifejező játéka játékos formában segít kifejezni a bennünk lezajló érzelmi folyamatokat. Milyenek vagyunk, ha szomorúak vagyunk? Milyenek vagyunk, ha örülünk? Ezzel a játékkal könnyen rávezethetőek a legkisebbek is a látható és érezhető különbségekre.

4 éves kortól

A Djeco ’Érzelmek’ társasjáték az egyik leghasznosabb fejlesztő eszközünk lehet, mert megtanítja a gyermekeket másokon, majd saját magukon is felismerni és kifejezni az érzelmeket, még abban az esetben is, ha valakinek a szóbeli kifejezés és a képi felismerés egyaránt kihívást jelent. Ez a játék fejleszti az emocionális intelligenciát, de összefüggésbe hozható a matematikának, a számolás készségnek a fejlesztésével is. Neurológiai kutatások szerint ugyanazt az agyterületet dolgoztatja ezeknek a érzelem felismerő játékoknak a használata, mint ami a számolásnál, számtani műveletek végzésénél is aktivizálódik. Nyelvi készségfejlesztő játék is egyben. Jó szívvel ajánljuk mindazoknak, akik ügyesek mindezekben a készségekben és azoknak is, akik még ügyesedni akarnak.

A Gondos gazdik társasjátékban sok kis állat keres gazdit: a cica, a kutyus, a tengerimalac, sőt, még egy kaméleon is. Gondoskodásra és szeretetre van szükségük, de sajnos a menhelyen már kevés a hely. Szerencsére Lili és barátai – vagyis a játékosok – segíthetnek rajtuk. Néhányukat befogadják a saját házukba, és egy ideig ők vigyáznak rájuk, amíg meg nem találják számukra a legjobb gazdit.

Minden játékos a saját játéktáblájára gyűjthet gondoskodás-korongokat (például vizet, élelmet, játékot), így teremtve meg a tökéletes átmeneti otthont az állatkáknak. A játék azonban itt még nem ér véget, ugyanis a legmegfelelőbb igazi gazdit is meg kell találni a kiskedvencek számára. Ha ez sikerült, felszabadul egy hely a táblán, hogy egy újabb állatot lehessen befogadni átmenetileg.

Amellett, hogy ez a játék végtelenül aranyos és észrevétlenül tanít meg a felelősségvállalásra, azért is ajánljuk jó szívvel, mert megmutatja, hogy az állattartás mennyi tennivalóval jár együtt. Talán így nem fogja azt követelni a gyermek, hogy minden állatot vigyetek haza a menhelyről. A társas rámutat, hogy különböző állatoknak különböző igényeik vannak, és hogy nem minden kisállatnak ugyanaz a gazdi a legmegfelelőbb.

A Gondos gazdik társasjáték remekül skálázható. A legkisebbekkel játszható az egyszerűbb változat, egy kis gyakorlás után pedig mehet a normál játékmód. Ha már ez is jól megy, még komplexebbé tehető a játék extra akciókkal és szettgyűjtéssel.

Az Érzel-mese érzelmi intelligencia fejlesztő játék kicsiknek és nagyobbaknak egyaránt hasznos és izgalmas játék. Egy olyan eszköz ez a szülők, vagy a gyermekekkel dolgozó szakemberek kezében, amely lehetőséget biztosít az érzelmekről szóló beszélgetésekre. A csomaggal számos játék játszható, melyek az érzelmi intelligencia több részterületére hatnak. A játék segít felismerni a látott érzelmeket, megfogalmazni egy-egy adott szituációban átélteket, a körülötte élők „bőrébe bújva” átgondolhatja a gyermek, hogy vajon a másik mit érez.

A játékban levő helyszíntáblák a gyermekek számára ismerős, napi szinten megjelenő színtereket ábrázolnak, így minden tábla rengeteg történetet, eseményt hívhat elő a saját élményeikből, emlékeikből, gondolataikból. A változatos helyszínek és karakterek számtalan mese alkotására adnak lehetőséget.

Kisiskolásoknak

Érzelmi intelligencia játékok, Társasjátékok

7-8 éves kortól

Ebben a korban már komplexebben foglalkozhatunk az érzelmi intelligencia témájával kisiskolás gyermekünkkel. A gyermekekben határozottabban megjelenő énkép rámutat az önismeret fontosságára, amely kiemelt szerepet kap a mindennapokban, hogy könnyebben és kiegyensúlyozottabban tudjanak boldogulni az életben.

A Belső galaxis önismereti társasjáték játékos formában segíti a fejlődést és az elmélyülést a témában.

A játékosok útra kelnek a belső világukban. Olyan kérdéseket tesznek fel, amelyek igazán foglalkoztatják őket és ezekkel játszanak az önismeret bolygóin – miközben egyre mélyebben hangolódhatnak rá magukra és játékostársaikra is.

Amikor egy pszichológus összetalálkozik egy játéktervezővel, akkor egy ilyen izgalmas és tanulságos, reflektív játék születik. Az alkotók Barcs Kriszta pszichológus, a zseniálisan kreatív ’Így működik a lelked’ és az ’Utazás a lelked körül’ című könyvek szerzője, és Győri Zoltán társasjátéktervező, a ’Mit játsszunk?’ vlog “atyja”.

Látogass el a Babyboutique fejlesztő játékok és érzelmi intelligencia fejlesztő játékok oldalára, és fedezd fel a lehetőségek széles skáláját nálunk! Biztosan találsz a kínálatban olyan játékot, ami tökéletesen megfelel gyermeked igényeinek és érdeklődési körének.

Bármilyen kérdésed lenne a webáruházban található termékekkel kapcsolatban, keress minket bizalommal és igyekszünk azt megválaszolni.